1 March 2023
CHARLOTTETOWN (GNB) – The following is Team New Brunswick’s schedule for Thursday, Mar. 2nd.
Alpine Skiing (Crabbe Mountain – Fredericton)
9:55 a.m. – Slalom Female (Final – Run 1)
10:45 a.m. – Slalom Male (Final – Run 1)
1:25 p.m. – Slalom Female (Final – Run 2)
2:10 p.m. – Slalom Male (Final – Run 2)
Archery (Eastlink Centre – Charlottetown)
9:00 a.m. – Recurve Individual Female (Qualification)
9:00 a.m. – Recurve Individual Male (Qualification)
9:00 a.m. – Recurve Team Mix (Qualification)
1:30 p.m. – Compound Individual Female (Qualification)
1:30 p.m. – Compound Individual Male (Qualification)
1:30 p.m. – Compound Team Mix (Qualification)
Boxing (Canada Games Multi-Sport Dome At Credit Union Place – Summerside)
6:00 p.m. – 52kg Female
6:00 p.m. – 57kg Male
6:00 p.m. – 60kg Female
6:00 p.m. – 67kg Male
Curling – Doubles Mix (Montague Curling Club)
10:00 a.m. – New Brunswick vs. Ontario
Curling - Male (The Silver Fox Entertainment Complex - Summerside)
10:00 a.m. – New Brunswick vs. Alberta
2:00 p.m. – New Brunswick vs. Northwest Territories
Fencing – (Eastlink Centre – Charlottetown)
9:00 a.m. – Épée Male (Preliminary)
9:00 a.m. – Sabre Female (Preliminary)
10:15 a.m. – Épée Male (Qualification)
10:15 a.m. – Sabre Female (Qualification)
10:45 a.m. – Épée Male (Quarterfinal)
10:45 a.m. – Sabre Female (Quarterfinal)
11:40 a.m. – Épée Male (Consolation Semi Final)
11:40 a.m. – Sabre Female (Consolation Semi Final)
12:10 p.m. – Épée Male (Placement)
12:10 p.m. – Sabre Female (Placement)
1:10 p.m. – Épée Male (Semi Final)
1:10 p.m. – Sabre Female (Semi Final)
2:10 p.m. – Épée Male (Gold Medal Match)
2:40 p.m. – Sabre Female (Gold Medal Match)
Hockey – Female (Credit Union Place – Summerside)
5:30 p.m. – New Brunswick vs. Newfoundland and Labrador
Judo – PEI Convention Centre (Charlottetown)
10:00 a.m. – 57kg Female (Preliminary)
10:00 a.m. – 63kg Female (Preliminary)
10:00 a.m. – -70kg Female (Preliminary)
10:00 a.m. – +70kg Female (Preliminary)
10:00 a.m. – 73kg Male (Preliminary)
10:00 a.m. – -81kg Male (Preliminary)
10:00 a.m. – +81kg Male (Preliminary)
12:00 p.m. – 57kg Female (Quarterfinal)
12:00 p.m. – 63kg Female (Quarterfinal)
12:00 p.m. – -70kg Female (Quarterfinal)
12:00 p.m. – +70kg Female (Quarterfinal)
12:00 p.m. – 73kg Male (Quarterfinal)
12:00 p.m. – -81kg Male (Quarterfinal)
12:00 p.m. – +81kg Male (Quarterfinal)
2:00 p.m. – 57kg Female (Semi Final)
2:00 p.m. – 63kg Female (Semi Final)
2:00 p.m. – -70kg Female (Semi Final)
2:00 p.m. – +70kg Female (Semi Final)
2:00 p.m. – 73kg Male (Semi Final)
2:00 p.m. – -81kg Male (Semi Final)
2:00 p.m. – +81kg Male (Semi Final)
2:30 p.m. – 57kg Female (Bronze Medal Match)
2:30 p.m. – 57kg Female (Gold Medal Match)
2:30 p.m. – 63kg Female (Bronze Medal Match)
2:30 p.m. – 63kg Female (Gold Medal Match)
2:30 p.m. – -70kg Female (Bronze Medal Match)
2:30 p.m. – -70kg Female (Gold Medal Match)
2:30 p.m. – +70kg Female (Bronze Medal Match)
2:30 p.m. – +70kg Female (Gold Medal Match)
2:30 p.m. – 73kg Male (Bronze Medal Match)
2:30 p.m. – 73kg Male (Gold Medal Match)
2:30 p.m. – -81kg Male (Bronze Medal Match)
2:30 p.m. – -81kg Male (Gold Medal Match)
2:30 p.m. – +81kg Male (Bronze Medal Match)
2:30 p.m. – +81kg Male (Gold Medal Match)